| Orientation | Straight / Right Angle |
|---|---|
| Protection Level | IP67/IP68 Waterproof |
| Application | Automotive/Sensor/Electrical Equipment |
| Connector Type | Male Female Plug |
| Gender | Male & Female |
| Product Name | M8 Sensor Connector Cable Installation Plastic Metal Connector Male/Female Waterproof M8 Cable Connector 3 4 5 6 8-pin |
|---|---|
| Product Category | M8 Waterproof Connector |
| Protection Level | IP67/IP68 Waterproof |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin,60V For 3/4 Pin |
| Connector Type | Male Female Plug |
| Product Name | M8 Sensor Connector Cable Installation Plastic Metal Connector Male/Female Waterproof M8 Cable Connector 3 4 5 6 8-pin |
|---|---|
| Product Category | M8 Waterproof Connector |
| Code | A/B/D Coded |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin,60V For 3/4 Pin |
| Temperature Range | -25℃~85 ℃ |
| Pin | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Code | A B D Code |
| Type | M5/M8/M9/M12/M16 |
| Rated Current | 1.5A For 12 17 Pin/2A For 4 5 8 Pin/4A For 3 4 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 17 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 Pin |
| Product Name | Rigoal M16 IP 68 Connector Fast Cable Waterproof Solar Socket Plug Male/female DIN 3/5 Pin Electrical Connector |
|---|---|
| Protection Level | IP67/IP68 Waterproof |
| Type | ADAPTER |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Connector Locking System | Solder |
| Model Number | M23 Connector |
|---|---|
| Application | Power ,sensor,automotive,ethernet,car Etc. |
| Gender | Male And Female |
| Connector Locking System | Screw |
| Cable Outlet | 6-10 Mm |
| Product Name | M12 8pin Molding Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Gender | Female |
|---|---|
| Code | A/B/D Coding |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin,60V For 3/4 Pin |
| Rated Current | 3/4 Pin:4A, 5pin:3A, 6pin:2A,8pin:1.5A |
| Orientation | Straight / Right Angle |
| Contacts | 3p |
|---|---|
| Connector Design | Weipu Connector |
| Termination | Screw |
| Protect Level | IP68 |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Contacts | 3 Poles |
|---|---|
| Connector Design | Weipu 17 Connector |
| Termination | Solder |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Connector Gender | Female |