| Material Of Connector | CuZn,TPU |
|---|---|
| Coupling Nut | Brass With Nickel Plated Screw |
| Temperature Range | -25℃~85 ℃ |
| Certificate | ISO9001/CE/ROHS |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Rated Current | 5A/6A/7A |
|---|---|
| Product Category | M16 Circular Connector |
| Temperature Range | -25℃~85 ℃ |
| Standard | IEC 61076-2-101 |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Application | Audio & Video |
|---|---|
| Pins | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 19 24 Pin |
| Termination Style | Screw-joint / Solder Type |
| Rated Voltage | 125/250V |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Type | TXL |
|---|---|
| Connector Locking System | Screw |
| Rated Current | 20A |
| Product Category | LED Waterproof Connector |
| Color | Black Coating |
| Gender | Female/Male |
|---|---|
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Protection Level | IP67/IP68 Waterproof |
| Standard | IEC 61076-2-101 |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pin |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Rated Current | 7A For 2 3 Pin;6A For 4 5 Pin;5A For 6 7 8 12 Pin;3A For 14 16 19 Pin;1A For 24 Pin |
| Rated Voltage | 250V For 2 3 4 5 6 Pin;125V For 7 8 Pin;60V For 12 14 16 19 24 Pin |
| Temperature Range | -20°C~80°C |
| Type | M16 Circualr Connector |
|---|---|
| Place Of Origin | Shen Zhen, China |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Mechanical Operation | > 500 Mating Cycles |
| Upper Temperature | + 85 °C |
| Model Number | M16 |
|---|---|
| Ambient Temperatur | -25℃~+85℃ |
| Voltage Rating | 250 V Ac/Dc |
| Application | Power |
| Body Orientation | Straight |
| Connector Type | DIN, M Series |
|---|---|
| Gender | Male Female |
| Coupling Nut | Brass With Nickel Plated |
| Contact Pins | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
| Contact Way | Screw |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |