| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Advantages | Speed, Reliability, And Ruggedness |
| Product Name | Rugged M12 Waterproof Connector For IIoT Machines And Equipment |
| Applications | Sensors, Actuators, Encoders, Motors, Industrial Cameras, Ships And Other Equipment, Factory Automation Process Control, Packaging Label Printing Equipment, Fieldbus: DeviceNet, CANopen, Profibus, Ethernet, Ship Electronics NMEA 2000, Rail Transit, Industr |
| Series | Panel Mount |
|---|---|
| Gender | Female |
| Core | 8P8C |
| Type | Straight;90degree |
| Operating Temperature | -30°C~105°C |
| Waterproof Grade | IP67/IP68 |
|---|---|
| Standard | CAT5e/CAT6a |
| Connection Mode | Screw/Solder/PCB/Wire |
| Material Of Connector | CuZn PA66 |
| Gender | Male / Female |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Application | Automotive |
| Pins | 8P8C |
| Ambient Temperature | -20°c~+80°c |
| Connector Contacts | Phosphor Bronze With Gold Plated |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
|---|---|
| Gender | Female / Male |
| Application | Industrial Internet Of Things (IIoT) |
| Contact Resistance | ≤10mΩ |
| Advantages | Speed, Reliability, And Ruggedness |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Gender | Male Or Female |
|---|---|
| Contact | 3 4 5 8 12 17 Contacts |
| Coding | A B D X Coding |
| Kind | Straight;Angle |
| Type | Free End;double Plugs |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Code | A B D Code |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Connector Locking System | Screw(12pin Is Solder Type) |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Contact | 3 4 5 8 12 17 Contacts |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Cable Length | According To Customer Requirement |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Type | Solder/Pcb/Wire |
| Code | A B D X Code |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |