| Connector Insert | TPU |
|---|---|
| Mating Cycles | >500 Times |
| Product Name | Rigoal M23 6-pin 7-pin 8-pin 9-pin 12-pin 16-pin 17-pin 19-pin Female And Male Assembly Panel Installation IP67 Waterpro |
| Series | 6 / 7 / 9 / 12 / 17 / 19 Pin |
| Material Of Contact | CuZn (Messing/brass) |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V |
| Connector Type | M16 Assembly Plug |
| IP Rating | IP67 |
| Model Number | M16 Plug |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Connector Insert | TPU |
| Product Voltage Rating | Up To 600V |
| Direction | Straight / Angled |
| Current Rating | 30A |
| Mating Cycles | >500 Times |
|---|---|
| Connector Insert | TPU |
| Contacts | 9pins |
| Rated Voltage | 30V |
| IP Rating | IP67 |
| Rated Voltage | 30V |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Product Category | M23 Connector |
| Product Voltage Rating | Up To 600V |
| Product Name | Rigoal M23 6-pin 7-pin 8-pin 9-pin 12-pin 16-pin 17-pin 19-pin Female And Male Assembly Panel Installation IP67 Waterpro |
| Product Category | M23 Connector |
|---|---|
| Current Rating | 30A |
| Material Of Contact | CuZn (Messing/brass) |
| Poles | 6P |
| Temperature Range | -20°C~125°C |
| Model Number | M23 Connector |
|---|---|
| Type | ADAPTER |
| Application | Power ,sensor,automotive,ethernet,car Etc. |
| Gender | Male And Female |
| Pins | 6pin |
| Direction | Straight / Angled |
|---|---|
| Series | 6 / 7 / 9 / 12 / 17 / 19 Pin |
| Poles | 6P |
| Contacts | 9pins |
| Protection Class | IP65 / IP67 |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Product Category | M23 Connector |
| Temperature | -25°C-85°C |
| Current Rating | 30A |
| Rated Voltage | 30V |
| Model Number | M5 M8 M12 M16 M23 |
|---|---|
| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Se |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contact Way | Screw |
| Insert Material | Pa66+gf20% |