| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Core | 3 4 Core |
|---|---|
| Coded | A B D Coded |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Gender | Male And Female |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Type | Metal;Plastic |
|---|---|
| Gender | Female And Male |
| Material Of Housing | Brass/Zinc Diecasting Nickel Plated |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Way | 3 4 5 8 12 17 Ways |
| Application | Outdoor LED Display / Lighting, Outdoor |
|---|---|
| Pins | 4p, 5P, 1P, 7P, 3P, 8P, 2P, 6P |
| Advantage | Long Duration And High Reliability |
| Warranty | 12 Month |
| Connector Type | Screw/thread Lock Plug,panel Mount,solder |
| Pins | 3pin 4pin 5pin |
|---|---|
| Pin | Brass/Gold |
| IP Degree | Ip67/68 |
| Type | Molded |
| Rated Current | 13A |
| Pins | 8pin |
|---|---|
| Number Of Contacts | 2 - 24 Pin |
| Rated Current | 3 - 10 A |
| Cable Length | Based On Customer's Request |
| Coupling | Threaded Coupling |
| Product Name | M12 Molded Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Product Name | M12 8pin Molding Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-1013 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | 4pin Male Power Connector |
| Application | Automotive |
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |