| Connector Type | M12 4pin Female |
|---|---|
| Usage | Automation |
| Color | Blue |
| Rated Voltage | 60V |
| Warranty | 12 Months |
| Products Name | M12 Molded Connector |
|---|---|
| Coding | D |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -25℃~85 ℃ |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Model Number | M12 |
|---|---|
| Type | SCART, Circular Connectors,Power Connector |
| Application | Power |
| Pins | 16p, 4p, 5P, 12p, 7P, 10P, 9P, 3P, 8P, 6P |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Model Number | M12 Y Type Connector |
|---|---|
| Application | Automotive |
| Pin | 4 5 6pin |
| Ambient Temperature | -20℃ ~ +80℃ |
| Insulation Resistance | ≥100MΩ |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 3/4/5/8/12/17pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Insert Material | Pa66+gf20% |
|---|---|
| Type | M Series |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Contact Way | Screw |
| Contacts | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pin Connector |
| Core | 3 4 Core |
|---|---|
| Coded | A B D Coded |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Product Name | M12 D Code Molding Waterproof Cable |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Place Of Origin | Guangdong, China, China |
|---|---|
| Model Number | M12 4PIN |
| Application | Space, Automation |
| Series | M12 |
| Material Of Contact | CuZn(Brass) |
| Pin | 5 8 Pin |
|---|---|
| Coding | A Coding |
| Degree Of Protection | IP67 / IP68 |
| Current | 2A |
| Voltage | 30V |