| Coding | A B D X Coding |
|---|---|
| Contacts | 3 4 5 8 12 17 Contacts |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Coding | A B D X Coding |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Gender | Male/Female |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Application | Sensor/Automotive |
| Gender | Male & Female |
| Color | Black, Metal |
| Product Name | M12 Molding Head Connector |
| Pins | 4pin,8pin |
|---|---|
| Code | A / B Code |
| Orientation | Straight / Right Angle |
| Rated Current | 4A For 4/5pin, 2A For 8pin, 1.5A For 12pin |
| Standard | RG121100 |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| IP Rating | IP67/IP68 |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Type | Wire/Solder/Pcb |
| Coded | A B D X Coded |
| Rated Current | 1A For 12p/2A For 8p/4A For 3 4 5 17p |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V For 8 12p/60V For 5p/250V For 3 4 17p |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Coded | A B D X Coded |
| Type | Wire/Solder/Pcb |
| Operating Temperature | -40°C-125°C |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP67 |
| Termination | Solder Termination |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Contact Resistance | ≤3mΩ |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
|---|---|
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Contact Resistance | ≤10mΩ |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Application | Power, LED, Electrical Equipment |
|---|---|
| Assemble Style | Front Panel Mounted |
| Max. Cable OD | 10mm |
| Working Temperature | -45 ℃~+105℃ |
| Type | RJ45 |