| Model Number | M12 |
|---|---|
| Type | Cat 5e |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Product Name | M12 To Rj45 Connector Cable |
| Contacts | 3,4,5,8,12pins Are Available |
| Connector Type | RJ45 To M12 |
|---|---|
| Product Gender | Female To Male |
| Current Rating | 1.5A |
| Voltage Rating | 30V Ac, 42V Dc |
| Performance | Cat 5e |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Brand Name | Rigoal Connector(RG) |
| Model Number | M12 X Code Ethernet Connectors |
| Type | SCART, Molded |
| Application | Power |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coded | A B D X Coded |
| Gender | Male/Female |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Connector Type | RJ45 To M12 |
|---|---|
| Product Gender | Male To Male |
| Current Rating | 1.5A |
| Voltage Rating | 30V Ac, 42V Dc |
| Degree Of Protection | IP68 |
| Pin | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Code | A B D Code |
| Type | M5/M8/M9/M12/M16 |
| Rated Current | 1.5A For 12 17 Pin/2A For 4 5 8 Pin/4A For 3 4 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 17 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 Pin |
| Type | DIN, M12 Connector |
|---|---|
| Gender | Male Female |
| Coupling Nut | Brass With Nickel Plated |
| Contacts | 3 4 5 6 7 8 12 14 16 17 19 24 Pin |
| Contact Way | Screw |
| Colour | Black |
|---|---|
| Certificate | CE, ROHs |
| Keywords | RJ45 Connector |
| Cable | Cat5e |
| Material | PVC |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Application | Network / Audio & Video / Ethernet |
| Gender | Female/Male |
| Product Name | Waterproof M12 To RJ45 Cable Connector |
| Color | Blue, Green, Black Or OEM Color |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Application | Automotive |
| Pins | 8P8C |
| Ambient Temperature | -20°c~+80°c |
| Connector Contacts | Phosphor Bronze With Gold Plated |