| Contacts Of Number | 8Pins |
|---|---|
| Gender | Female |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage | 60 V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Contacts Of Number | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 19 24Pins |
|---|---|
| Gender | Female |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage(V) | 60 V(32V) |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Contacts | 3pins, 4pins, 5pins, 8 Pins,12pins Are Available |
|---|---|
| Function | Waterproof |
| Certificate | IP67 |
| Wire Insulation | PVC |
| Gender | Male |
| Product Name | M12 Molding Sensor Connector |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M12 Series Sensor Connectors |
| Application | Industrial And Automative |
| Product Name | 2/3/4/5/8/12/17Pin M12 Circular Connector |
| Orientation | Straight |
| Connector Design | M12 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Diameter | 4 Mm- 8 Mm |
| Product Name | M12 T Type |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Coded | A B C D X T S L M T Y Coded |
|---|---|
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Gender | Female / Male |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Shape | 90 Degree / 180 Degree |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M5,M8,M12 |
| Application | Automotive/Sensor/Electrical Equipment |
| Product Name | M12 Waterproof Cable Connector |
| Orientation | Straight / Right Angle / Straight To Right Angle / Y Type |