| Product Name | M12 8pin Molding Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-102 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Coding | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
|---|---|
| Orientation | Straight / Right Angle |
| Rated Voltage | 250V For 3 4 Pin 60V For 5pin 30V For 8 12 17pin |
| Termination Style | Solder Type / PCB Mount |
| Protection Degree | IP67/IP68 |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | A Code |
| Poles | 5p |
| Connector Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Contacts | 8Pins |
|---|---|
| Gender | Male |
| Wire Gauge(mm) | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage | 60 V (32 V) |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Number Of Pins | 8Pins |
|---|---|
| Gender | Female |
| Rated Voltage(V) | 60V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Rated Current | 5A |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 4pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Number Of Contacts | 8 Pins |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Gender | Male |
| Rated Voltage | 60V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Poles | 8Pins |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Connector Gender | Male |
| Rated Current | 5A |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 4pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Connector Design | Female Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |