| Connector Insert | TPU |
|---|---|
| Mating Cycles | >500 Times |
| Product Name | Rigoal M23 6-pin 7-pin 8-pin 9-pin 12-pin 16-pin 17-pin 19-pin Female And Male Assembly Panel Installation IP67 Waterpro |
| Series | 6 / 7 / 9 / 12 / 17 / 19 Pin |
| Material Of Contact | CuZn (Messing/brass) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 3/4/5/8/12/17pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Orientation | Straight / Right Angle |
|---|---|
| Protection Level | IP67/IP68 Waterproof |
| Application | Automotive/Sensor/Electrical Equipment |
| Connector Type | Male Female Plug |
| Gender | Male & Female |
| Pin | 3 4 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Rated Current | 1.5A For 12 17 Pin/2A For 4 5 8 Pin/4A For 3 4 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 17 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 Pin |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Gender | Male And Female |
|---|---|
| Connector Type | Male Female Plug |
| Code | A/B/D Coded |
| Contact Material | CuZn, TPU |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin, 60V For 3/4 Pin |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M5,M8,M12 |
| Application | Automotive/Sensor/Electrical Equipment |
| Product Name | M12 Waterproof Cable Connector |
| Orientation | Straight / Right Angle / Straight To Right Angle / Y Type |
| Core | 3 4 Core |
|---|---|
| Coded | A B D Coded |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Type | ADAPTER |
|---|---|
| Code | A/B/D Coded |
| Certificate | ISO9001/CE/ROHS |
| Gender | Male & Female |
| Contact Material | CuZn,TPU |
| Gender | Female Or Male |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Degree Of Protection | IP68 Or IP67 |
| Material Of Connector | CuZn,TPU Or PVC |
| Cable AWG | 26AWG,24AWG,22AWG |
| Product Name | M12 T Type Adapter |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |