| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | 4pin Male Power Connector |
| Application | Automotive |
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Pins | 4p, 5P, 12p, 3P, 8P, 6P, 17P |
|---|---|
| Coding | A |
| IP Rating | IP67 |
| Temperature Range | -40°C ~ + 125°C |
| Cable Length | Base On Customer Request |
| Shell Material | Metal / Plastic |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5/6pin, 30V For 8/12/17pin |
| Connector Type | To M12 / D-sub / RJ45 Ethernet / USB / MINI DIN / M8 / GX12 |
| Application | Miniature Sensors / Industrial Camera / Electrical Bike |
| Code | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Shell Material | Metal / Plastic |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5/6pin, 30V For 8/12/17pin |
| Connector Type | To M12 / D-sub / RJ45 Ethernet / USB / MINI DIN / M8 / GX12 |
| Application | Miniature Sensors / Industrial Camera / Electrical Bike |
| Code | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Shell Material | Copper/Zinc |
|---|---|
| Gender | Male To Female |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Shell Material | Copper/Zinc |
|---|---|
| Connector Gender | Female |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Pin Number | 2 3 4 5 6 8 |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Contact Material | Copper (gold-plated) |
| Temperature Range | -25~+85 |
| Gender | Female |
| Type | Sensor Connector |
|---|---|
| Gender | Male Female |
| Application | Automotive |
| Pins | 4P |
| Connection Type | M12 Panel Connector |
| Coded | A B C D X T S L M T Y Coded |
|---|---|
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Gender | Female / Male |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Shape | 90 Degree / 180 Degree |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M12 Series Sensor Connectors |
| Application | Industrial And Automative |
| Product Name | 2/3/4/5/8/12/17Pin M12 Circular Connector |
| Orientation | Straight |