| Size | M16 Assembly Connector |
|---|---|
| Couping | Threaded Couping |
| Terminination | Solder |
| Inset Material | PA66+GF20% |
| Shell Material | Zi/Cu With Nikelplate PA66+GF20% |
| Standard | IEC61076-2-101 |
|---|---|
| Contacts | 3,4,5,6 Pins Are Available |
| Gender | Female |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Shielding | Un-alaibable |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | GX |
| Application | Audio & Video |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pin |
| Rated Current(A) | 5/7/10/12/15/20 |
| Pin | 2 + PE/3 + PE |
|---|---|
| Coding | A B C Coding |
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 250V |
| Operating Temperature | -30°C~120°C |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
|---|---|
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Contact Resistance | ≤10mΩ |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Connector Design | M8 Connector |
|---|---|
| Termination | Welding |
| Wire Gauge | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Upper Limit Temperature | 85 °C |
| Contacts | 9pins |
|---|---|
| Termination | Welding |
| Mating Cycle | >500times |
| Insert Material | PA66 |
| Cable Temperature | -40℃~+125℃ |
| Connector Type | RJ45 To M12 |
|---|---|
| Product Gender | Male To Male |
| Current Rating | 1.5A |
| Voltage Rating | 30V Ac, 42V Dc |
| Degree Of Protection | IP68 |
| Pins | 16p, 4p, 12p, 7P, 9P, 6P, 17P |
|---|---|
| Type | For Signal And Power |
| Gender | Male |
| IP Rating | IP67,IP68 |
| Temperature | -25°C-85°C |
| Temperature Range | 20℃~+80℃ |
|---|---|
| Insert Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Contact Gold Plating Contact |
| Rated Current | 4A/2A/1.5A |
| Cable Diameter | ≤4mm~≤8.0mm |