| Pins | 5P |
|---|---|
| Mounting Type | PCB Mount / Panel Mount / Cable |
| Mounting Feature | Front Mount / Back Mount / 4 Hole Flange |
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5pin, 30V For 8/12/17pin |
| Coding | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Product Name | M12 D Code Molding Waterproof Cable |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Pin | 3 / 4 / 5 / 6 / 8 Pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 60V For 3/4/5/6 Pin, 30V For 8 Pin |
| Insulation Resistance | ≥100 MΩ |
| Direction | Straight / Angled |
| Coding | A/B/D/K/L/M/S/T/X |
| Pins | 4p, 5P, 12p, 3P, 8P, 6P, 17P |
|---|---|
| Coding | A |
| IP Rating | IP67 |
| Temperature Range | -40°C ~ + 125°C |
| Cable Length | Base On Customer Request |
| Product Name | M12 8pin Molding Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-102 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Product Name | M12 5pin Molding Cable |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3,4,5,8,12pins Are Available |
| Gender | Female |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Model Number | M5 M8 M12 M16 M23 |
|---|---|
| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Se |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contact Way | Screw |
| Insert Material | Pa66+gf20% |
| Contact Pin | 4 Pin |
|---|---|
| Model Number | 7/8 Molding Cable |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Shielding | Un-alaibable |
| IP Rated | IP67 |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Contact Pin | 8 Pin |
| Model Number | M12 Panel Mount |
| Connector Type | Screw |
| IP Rated | IP67 |
| Connection Type | Connection Type Panel Mount/Screw Type/ Solder Type |
|---|---|
| Number Of Contacts | 3/4/5/6/8 Pin |
| Gender | Male/Female |
| Orientation | Straight/Angled |
| Termination | Soldering/PCB |