| Application | Power |
|---|---|
| Gender | Female |
| Pins | 4p, 5P, 3P, 2P,6p,8p |
| Current Rating | 3A,1.5A |
| IP Rating | 60V |
| Connector Design | M8 Connector |
|---|---|
| Termination | Welding |
| Wire Gauge | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Upper Limit Temperature | 85 °C |
| Product Name | M8 3PIN Board Rear Mounted Flange Waterproof Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Termination | Solder |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Coupling Material | Brass With Nickel Plated |
| Orientation | Straight / Right Angle |
|---|---|
| Termination Style | Solder Type / PCB Mount |
| Mounting Type | PCB Mount / Panel Mount / Cable |
| Mounting Feature | Front Mount / Back Mount / 4 Hole Flange |
| Rated Voltage | 250V For 3 4 Pin 60V For 5pin 30V For 8 Pin |
| Series | M8 |
|---|---|
| Connector Type | Plastic Vertical |
| Number Of Conntacts | 3/4/5/6/8 Pin |
| Gender | Female/Male |
| Orientation | Straight/Angled |
| Gender | Male |
|---|---|
| Type | DIN |
| Pins | 4P, 3P |
| Contacts | 3 Pin |
| Coupling Nut | Coupling Nut/screw |
| Product Name | M12 M8 Molding Cable |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contact Way | Solder |
| Material | PA66 |
| Gender | Male |
| Connector Gender | Female Male |
|---|---|
| Poles | 3P 4P |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Function | Waterproof |
| Gender | Male Female |
|---|---|
| Type | DIN |
| Pins | 3 4 5 6 8 Pin |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |