| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M5,M8,M12 |
| Application | Automotive/Sensor/Electrical Equipment |
| Product Name | M12 Waterproof Cable Connector |
| Orientation | Straight / Right Angle / Straight To Right Angle / Y Type |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Application | Sensor/Automotive |
| Gender | Male & Female |
| Color | Black, Metal |
| Product Name | M12 Molding Head Connector |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Gender | Female/Male |
| Number Of Cores | 3/4/5/8/12/17 Pin |
| Mounting Type | Soldering/PCB Termination |
| Locking Way | Front/Rear Fastened |
| Type | DIN, M Series |
|---|---|
| Gender | Male Female |
| Coupling Nut | Brass With Nickel Plated |
| Contacts | M12 3 4 5 8 12 17 Pin Connector |
| Contact Way | Screw |
| Temperature Range | 20℃~+80℃ |
|---|---|
| Insert Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Contact Gold Plating Contact |
| Rated Current | 4A/2A/1.5A |
| Cable Diameter | ≤4mm~≤8.0mm |
| Cable Materials | Gate 5e/Gate 6e/Custom Request |
|---|---|
| Pin | 4 8 Pin |
| Code | A B D X Code |
| Rated Current | 2A For A X Code 8 Pin,4A For D Code 4 Pin |
| Rated Voltage | 30V For A X Code 8 Pin,250V For D Code 4 Pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Connector Locking System | Solder |
| Material Of Connector | PUR,TPU Or PVC |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Coding | A B D X Coding |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | PVC Or PUR |
| Code | A Code |
|---|---|
| Pin | 5 8 Pin |
| Connector Locking System | Solder |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | PUR,TPU Or PVC |
| Pin | 3 / 4 / 5 / 6 / 8 Pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 60V For 3/4/5/6 Pin, 30V For 8 Pin |
| Insulation Resistance | ≥100 MΩ |
| Direction | Straight / Angled |
| Certificate | CE RoHS ISO9001 |