| Connector Coded | A、B、C、D、S、T、X |
|---|---|
| Number Of Positions | 3~17PIN |
| Rated Voltage | 30V-250V |
| Rated Current | 1.5A~4A |
| Insulation Resistance | ≥ 100 MΩ |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Gender | Male/Female |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
|---|---|
| Coded | A B D X Coded |
| Gender | Male/Female |
| Shape | Angle / Straight |
| Rated Current | 4A |
| Pins NO. | 3 4 5 8 12 17 |
|---|---|
| Code | A B D X S |
| Cable AWG | 26AWG -22AWG /Custom |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Material | CuZn,TPU Or PVC |
| Code | A B D Code |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Material Of Connector | CuZn,TPU Or PVC |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Rated Current | 1A/2A/4A |
| Contact | 3 4 5 8 12 17 Contacts |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Cable Length | According To Customer Requirement |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
| Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Product Name | M12 8pin Molding Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-102 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Connector Design | M12 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,34 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 22 |
| Contacts | 5pins |