| Connector Design | M12 Female Connector |
|---|---|
| Termination | PCB |
| Upper Limit Temperature | 85 °C |
| Lower Limit Temperature | -40 °C |
| Rated Voltage | 60V |
| Pin | 3 4 5 6 8 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Type | Molded |
| Rated Current | 1.5A;2A;3A;4A |
| Rated Voltage | 30V 60V |
| Model Number | SP11 SP13 SP17 SP21 SP29 Waterproof Connector |
|---|---|
| Application | Automotive, Automotive, Sensor,Automotion |
| Product Name | Connector SP1 13 17 21 29 Water Resistant 2 3 4 5 7 8 9 Pin C |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Termination | Screw/solder/crimp |
| Connector Design | Female Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Connector Design | M8 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3.5 - 5.0 Mm |
| Gender | Male Female |
|---|---|
| Type | DIN |
| Pins | 3 4 5 6 8 Pin |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Coding | A B D X Coding |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Connector Locking System | Solder/Pcb/Wire |
|---|---|
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Gender | Female/Male |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Connector Locking System | Solder |
| Custom | Acceptable |
| Contact Pin | 4 Pin |
|---|---|
| Model Number | 7/8 Molding Cable |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Shielding | Un-alaibable |
| IP Rated | IP67 |