| Name | M12 Waterproof Cable |
|---|---|
| Material Of Connector | PVC Or PUR |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Cores | 3 4 5 8 12 17 Cores |
| Number Of Contacts | 4 |
| Shape | Elbow / Straight |
|---|---|
| Number Of Contacts | 4 |
| Voltage Rating | 250V |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Name | M12 Waterproof Cable |
| Coding | A B D X Coding |
|---|---|
| Contacts | 3 4 5 8 12 17 Contacts |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Temperature Range | -25℃~+85℃ |
|---|---|
| Name | M12 Waterproof Cable |
| Cores | 3 4 5 8 12 17 Cores |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Connector Type | Cable Connector |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Connector Locking System | Screw Locking (12pin Is Solder Type) |
| Gender | Male/Female |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Model Number | M12 |
|---|---|
| Type | SCART, Circular Connectors,Power Connector |
| Application | Power |
| Pins | 16p, 4p, 5P, 12p, 7P, 10P, 9P, 3P, 8P, 6P |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Pin | 3 4 5 6 8 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Type | Molded |
| Rated Current | 1.5A;2A;3A;4A |
| Rated Voltage | 30V 60V |
| Product Name | M12 Waterproof Plastic Series Connector |
|---|---|
| Termination | Screw/Solder/Crimp |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Pins | 3 4 5 8 12pin |
|---|---|
| Termination | Crimping Or Solder |
| Certificate | CE ROHS |
| Insert Material | PA66+GF20% |
| Mating Cycle | 500 |
| Degree Of Protection | IP67;IP68 |
|---|---|
| Shielded | Yes |
| Core | 4P4C;8P8C |
| Standard | Cat6a;Cat5e |
| Type | Elbow;Straight |