| Pin | 5 8 Pin |
|---|---|
| Coding | A Coding |
| Degree Of Protection | IP67 / IP68 |
| Current | 2A |
| Voltage | 30V |
| Product Name | M12 8pin Molding Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-10 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 Pins |
| Model Number | M12- A- 4p5p |
|---|---|
| Gender | Female |
| Product Name | Metal 4pin 5pin Cable M12 Shield Connector |
| Rated Voltage | 48 V AC / 60 V DC |
| Approval | ROHS, CE |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Locking System | Screw Locking |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Pins | 4p, 5P, 12p, 3P, 8P, 2P |
|---|---|
| Code | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Connector Type | To M12 / D-sub / RJ45 / USB / MINI DIN / M8 / GX12 |
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5/6pin, 30V For 8/12/17pin |
| IP Rating | IP67 / IP68 |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Cores | 3 4 5 8 12 17 Cores |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Connector Type | Cable Connector |
|---|---|
| Number Of Contacts | 4 |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Material Of Connector | PVC Or PUR |
| Name | M12 Waterproof Cable |
| Number Of Contacts | 4 |
|---|---|
| Coded | A B D X Coded |
| Name | M12 Waterproof Cable |
| Temperature Range | -25℃~+85℃ |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Application | Automotive |
|---|---|
| Pins | 4p |
| Number Of Position | : 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 8 / 12 / 17 PIN |
| Mounting Type | PCB Mount / Panel Mount / Cable |
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5pin, 30V For 8/12/17pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Connector Locking System | Screw Locking (12pin Is Solder Type) |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |