| Type | Cable Connector |
|---|---|
| Application | Automotive |
| Gender | Male/female |
| Pins | 4p, 5P, 3P, 2P, 6P |
| Material | PVC Rubber |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M16, M16 Square Panel Mount Connector |
| Application | Automotive, Automotive |
| Insert Material | PA66+GF20% |
| Certificate | ISO9001/CE/ROHS/IP68 |
| Contacts Of Number | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 19 24Pins |
|---|---|
| Gender | Female |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage(V) | 60 V(32V) |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Shell Material | Copper / Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA66 |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Temperature | -20℃~+80℃ |
| Number Of Contacts | 2.3.4.5.6.7.8.12.14.19.24pins |
|---|---|
| Connector Locking System | Screw |
| Termination | Solder |
| Cable Outlet | 4–6 Mm (PG 7)/6–8 Mm (PG 9) |
| Mechanical Operation | > 500 Mating Cycles |
| Type | M16 LED Waterproof Connector |
|---|---|
| Gender | Female To Male |
| Poles | 2P |
| Mating Style | Quick Connect |
| Protect Level | IP67 |
| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Shell Material | Zinc Alloy With Nikelplate |
| Mating Cycle | 500times |
| Insert Material | PA66+%30GF |
| Contacts | 2/3/4/5/6/8/12/17pins |
|---|---|
| Code Type | A/B/C/D |
| Gender | Female/male |
| Cable Material | PVC/PUR |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Number Of Contacts | 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 12 / 14 / 24 Pin |
|---|---|
| Cable Type | M16 Assembly Connector |
| Rated Current | 3A / 5A / 7A / 10A |
| Temperature Range | -25°C ~ + 85°C |
| Certificate | CE ROHS ISO |
| Contacts Of Number | 8Pins |
|---|---|
| Gender | Female |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage | 60 V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |