| Connector Design | M8 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Lower Limit Temperature | -40 °C |
| Model Number | M8 Assembly PCB Panel Mount Connector |
|---|---|
| Application | Automotive, Sensor Or Automation |
| Product Name | M8 A Coding 3 4 5 6 8 Pin Male Assembly Connector |
| Contacts | 3,4pins Are Available |
| Shielding | Un-alaibable |
| Product Name | M12 Panel Mount Connector |
|---|---|
| Standard | IEC |
| Application | Automotive |
| Coded | A B C D S T X Coded |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Connector Locking System | Screw Locking (12pin Is Solder Type) |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Pin | 5 8 Pin |
|---|---|
| Coding | A Coding |
| Degree Of Protection | IP67 / IP68 |
| Current | 2A |
| Voltage | 30V |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Cores | 3 4 5 8 12 17 Cores |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Coded | A B C D X T S L M T Y Coded |
|---|---|
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Gender | Female / Male |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Shape | 90 Degree / 180 Degree |
| Brand Name | Rigoal |
|---|---|
| Connector | M19 |
| Gender | Female And Male |
| Contact Pin | 12 Pin Wire To Wire |
| Connecting Model | Screw Locking |
| Rated Current | 5A-13A |
|---|---|
| Poles | 2 3 4 5 6 7 9pin |
| Temperature Range | -40~+105 |
| Certification | CE ROHs |
| Shell Material | PC, Nylon66, Fire Resistance |
| Place Of Origin | Guangdong, China, China |
|---|---|
| Brand Name | Rigoal Connector(RG) |
| Model Number | M5 Molding, M5 Connector |
| Type | Molding |
| Pins | 4p, 5P, 3P |