| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Orientation | Orientation |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M16 Assembly |
| Application | Automotive |
| Pins | 8pin |
| Rated Current | 3 - 10 A |
| Name | M16 8 Pin Connector |
|---|---|
| Connector Locking System | Screw |
| Termination | Solder |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Pins | 4p, 8P, 4pin 8pin |
| Type | M16 LED Waterproof Connector |
|---|---|
| Gender | Female To Male |
| Poles | 8pins |
| Mating Style | Quick Connect |
| Protect Level | IP67 |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M16, M16 Square Panel Mount Connector |
| Application | Automotive, Automotive |
| Insert Material | PA66+GF20% |
| Certificate | ISO9001/CE/ROHS/IP68 |
| Contacts Of Number | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 19 24Pins |
|---|---|
| Gender | Female |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 (max. AWG 20) |
| Rated Voltage(V) | 60 V(32V) |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Shell Material | Copper / Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA66 |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Temperature | -20℃~+80℃ |
| Contact Pin | 4 Pin |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Number | M16 Panel Mount |
| Operating Temperatur | -40℃~85 ℃ |
| IP Rated | IP67 |
| Model Number | M16 Connectors |
|---|---|
| Application | Automotive |
| Pins | 14P, 4p, 5P, 7P, 9P, 3P, 8P, 2P, 6P |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
| Mating Endurance | > 500 Cycle |