| Temperature Range | -25°C ~ +85°C |
|---|---|
| Rated Voltage | DC60V AC50V |
| Contact Material | Brass, Gold Plated |
| Mating Cycle | >100 Times |
| Rated Current | 0.5A |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Application | Sensor/Automotive |
| Gender | Male & Female |
| Color | Black, Metal |
| Product Name | M12 Molding Head Connector |
| Shell Material | Copper / Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC / TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Product Name | Waterproof M12 Sensor Circular Connector |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M12 Series Sensor Connectors |
| Application | Industrial And Automative |
| Product Name | 2/3/4/5/8/12/17Pin M12 Circular Connector |
| Orientation | Straight |
| Connector Design | M12 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Diameter | 4 Mm- 8 Mm |
| Product Name | M12 T Type Assembly Connector |
|---|---|
| Gender | Female |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Product Name | M12 T Type |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| M12 Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Connector Locking System | Solder/Pcb/Wire |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Product Name | M12 T Type |
|---|---|
| Gender | Female To Male |
| Overmold Material | PVC / TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |