| Application | Automotive |
|---|---|
| Pins | 4pin,8pin |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Certificate | ISO CE RoHS |
| Product Name | M12 Panel Receptacles |
| Application | Automotive/automation/industry/LED Etc |
|---|---|
| Pins | 8P |
| Insert/ Housing | NYLON66 + GF |
| Connection Type | PCB Mount |
| Keywords | M12 PCB Connector |
| Temperature Range | -25°C ~ +85°C |
|---|---|
| Rated Voltage | DC60V AC50V |
| Contact Material | Brass, Gold Plated |
| Mating Cycle | >100 Times |
| Rated Current | 0.5A |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Mating Endurance | ≥500 |
| M12 Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Interface | A B D X Code |
| Type | Rear/front Lock |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Current Rating | 3A |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| IP Rating | 60V |
| Shield | Available |
| Connector Locking | Fix Screw |
| Gender | Male |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Coding | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
|---|---|
| Orientation | Straight / Right Angle |
| Rated Voltage | 250V For 3 4 Pin 60V For 5pin 30V For 8 12 17pin |
| Termination Style | Solder Type / PCB Mount |
| Protection Degree | IP67/IP68 |
| Type | Circular Connector |
|---|---|
| Application | Automotive |
| Gender | Male |
| Pins | 3 4 5 6 8pin |
| Coding | A/B/DCode |
| M12 Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Connector Locking System | Solder/Pcb/Wire |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |