| Application | Power, LED, Electrical Equipment |
|---|---|
| Assemble Style | Front Panel Mounted |
| Max. Cable OD | 10mm |
| Working Temperature | -45 ℃~+105℃ |
| Type | RJ45 |
| Application | Power, LED, Electrical Equipment |
|---|---|
| Max. Cable OD | 10mm |
| Working Temperature | -45 ℃~+105℃ |
| Gender | Male To Female, Male To Female |
| Protection Level | IP67 |
| Gender | Male Female |
|---|---|
| Pin Count | 3 4 5 6 8 |
| Coupling Material | Brass With Nickel Plated |
| Shielding | Unavailable |
| Contact Method | Screw |
| Gender | Male Female |
|---|---|
| Type | DIN |
| Pins | 3 4 5 6 8 Pin |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Connector Type | M12 17 Pin Female |
|---|---|
| Usage | Automation |
| Color | Black |
| Rated Voltage | 60V |
| Warranty | 12 Months |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pin |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Rated Current | 7A For 2 3 Pin;6A For 4 5 Pin;5A For 6 7 8 12 Pin;3A For 14 16 19 Pin;1A For 24 Pin |
| Rated Voltage | 250V For 2 3 4 5 6 Pin;125V For 7 8 Pin;60V For 12 14 16 19 24 Pin |
| Temperature Range | -20°C~80°C |
| Contact Pin | 8 Pin |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Number | M16 Panel Mount |
| Operating Temperatur | -40℃~85 ℃ |
| Connector Locking System | Screw |
| Product Name | M8 3PIN Board Rear Mounted Flange Waterproof Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pins |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Connector Locking System | Solder Locking |
| Contact Resiatance | ≤5mΩ |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Rated Current | 4A |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Pin | 3pin,4pin.5pin,8pin,12pin,17pin |
| Code | A B D Xcoded |
| Connector Locking System | Solder |