| M12 Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Connector Locking System | Solder/Pcb/Wire |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Connector Design | Female Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3.5 - 5.0 Mm |
| Pins | 4p, 5P, 12p, 8P |
|---|---|
| Protection Degree | IP67/ip68 |
| Standard | IEC 61076-2-112 |
| Connector Contacts | Brass With Gold Plated |
| Connection Type | Panel Mount/Cable Type |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Front Panel Mount |
| Poles | 8P |
| Connector Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Contacts | 8Pins |
|---|---|
| Type | Female |
| Termination | Screw |
| Rated Voltage | 60V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 4pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Connector Insert | TPU/PA |
|---|---|
| Keywords | M8 Waterproof Connector |
| Connector Contacts | Brass With Gold Plated |
| Product Name | 3pin/4pin/5pin/6pin/8pin M8 Circular Connector |
| Orientation | Straight |
| Connector Design | M8 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Lower Limit Temperature | -40 °C |
| Connector Design | M8 Female Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Contacts | 3pins |