| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Contact Pin | 5 Pin |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Number | 7/8 Panel Mount |
| Connector Type | Screw |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Gender | Male |
| Application | Automotive And Sensor |
| Pins | 4P |
| Connection Type | M12 To RJ45 Connector |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pins |
|---|---|
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Rated Current | 7A For 2 3 Pin;6A For 4 5 Pin;5A For 6 7 8 12 Pin;3A For 14 16 19 Pin;1A For 24 Pin |
| Rated Voltage | 250V For 2 3 4 5 6 Pin;125V For 7 8 Pin;60V For 12 14 16 19 24 Pin |
| Material Of Housing | Zinc Diecasting Nickel Plated |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Gender | Male And Female |
| Type | Panel Mount/Assembly/cable |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Moulding | Polycarbonate |
|---|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | 50 Micron Gold |
| Operating Temperature | –40°C To +70°C |
| Mating Cycles | 1,000 Cycles Compliant |
| Type | M16 LED Waterproof Connector |
|---|---|
| Gender | Female To Male |
| Poles | 2P |
| Mating Style | Quick Connect |
| Protect Level | IP67 |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 3/4/5/8/12/17pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Rated Current | 1A-6A |
|---|---|
| Type | ADAPTER |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Gender | Female/Male |
| Minimum /Maximu | -25°C +85°C |
|---|---|
| Pins | 16p, 4p, 5P, 12p, 1P, 7P, 9P, 3P, 2P |
| Core Material | PA66 |
| Voltage Rating | 60V |
| Metal Material | Copper |
| Place Of Origin | Shenzhen , China |
|---|---|
| Model Number | M8 Panel Mount , Pcb |
| Application | Automotive |
| Certificate | CE ROHS |
| Rated Current | 3A 1A |