| Shell Material | Copper/Zinc |
|---|---|
| Connector Gender | Female |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Connector | 7/8" Connector |
|---|---|
| Wire Gauge (AWG) | 16 |
| Type | Assembly |
| IP Rating | IP67 |
| Contacts | 3+PE |
| Pins | 4p, 3P, 2P, 2pin 3pin 4pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 500/300V |
| Color | Black |
| Temperature Range | -40~+105℃ |
| Cable Diameter | ≤9mm |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Onnector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Material Of Contact | CuZn(Brass) |
| Product Name | M12 Angle 12pin Type Wire Connector |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Current Rating | 3A |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| IP Rating | 60V |
| Shield | Available |
| Connector Locking | Fix Screw |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M12 Field Wireable Connector |
| Application | Automotive |
| Coding | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Orientation | Straight / Right Angle |
| Shell Material | Copper / Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC / TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | 4pin Male Power Connector |
| Application | Automotive |
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |