| Model Number | M12 |
|---|---|
| Type | SCART, Circular Connectors,Power Connector |
| Application | Power |
| Pins | 16p, 4p, 5P, 12p, 7P, 10P, 9P, 3P, 8P, 6P |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Contacts | 5Poles |
| Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
|---|---|
| Coded | A B D X Coded |
| Shape | Angle / Straight |
| Gender | Female / Male |
| Type | Shielded /Unshielded |
| Connector Design | Female And Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge | 0.34 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 22 24 26 |
| Cable Outlet | 3.5 - 5.0 Mm |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Pins | 4pins |
| Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | A Code |
| Poles | 5p |
| Connector Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Colour | Black |
|---|---|
| Certificate | CE, ROHs, Reach |
| Current Voltage | 250V |
| Current Rating | 4A |
| Material | PVC |
| Connector Design | M12 Female Connector |
|---|---|
| Termination | PCB |
| Upper Limit Temperature | 85 °C |
| Lower Limit Temperature | -40 °C |
| Rated Voltage | 60V |