| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Material Of Contact | CuZn(Brass) |
| Connector Type | M12 4pin Female |
|---|---|
| Usage | Automation |
| Color | Blue |
| Rated Voltage | 60V |
| Warranty | 12 Months |
| Product Name | M12 Assembly Connector |
|---|---|
| Type | Assembly |
| Poles | 3 4 5 6 8 12 Pin |
| Connector Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Gender | Female/Male |
| Number Of Cores | 3/4/5/8/12/17 Pin |
| Mounting Type | Soldering/PCB Termination |
| Locking Way | Front/Rear Fastened |
| Type | Molding Connector |
|---|---|
| Gender | Male To Male |
| Cable Jacket | PUR Or PVC |
| Contacts | 9pins |
| Connection Type | M12 To D-sub |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Contact Pin | 4 Pin |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Number | M12 Panel Mount |
| Connector Type | Screw |
| Products Name | M12 Molded Connector |
|---|---|
| Coding | D |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -25℃~85 ℃ |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Contact Resistance | ≤10mΩ |
| Pin | 3pin,4pin.5pin,8pin,12pin,17pin |
| Pins | 4p, 5P, 12p, 3P, 8P, 2P, 6P |
|---|---|
| Rated Current | 4A |
| Insert Material | PA66+30%GF |
| Waterproof Degree | IP67 |
| Certification | CE ROHs |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |