| Colour | Black |
|---|---|
| Certificate | CE, ROHs |
| Keywords | RJ45 Connector |
| Cable | Cat5e |
| Material | PVC |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Position | 3 4 5 8 12 17 Position |
| Type | Panel Mount/Assembly/molded Cable |
| Shape | Straight/Elbow |
| Rated Current | 1A/2A/4A |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| IP Rating | IP67/IP68 |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Type | Wire/Solder/Pcb |
| Coded | A B D X Coded |
| Type | Panel Connector |
|---|---|
| Gender | Male |
| Material Of Housing | Brass/Zinc Diecasting Nickel Plated |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Type | Solder/Pcb/Wire |
| Code | A B D X Code |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Rated Current | 1A For 12p/2A For 8p/4A For 3 4 5 17p |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V For 8 12p/60V For 5p/250V For 3 4 17p |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Coded | A B D X Coded |
| Type | Wire/Solder/Pcb |
| Product Name | M12 Panel Mount Connector |
|---|---|
| Standard | IEC |
| Application | Automotive |
| Coded | A B C D S T X Coded |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Connector Locking System | Screw Locking (12pin Is Solder Type) |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Locking System | Screw Locking |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |