| Pressure Range | 0-10bar |
|---|---|
| Product Name | Solenoid Valve Connector |
| Weight | 0.2kg |
| Size | 1/4 |
| Power | 0.2A |
| Poles | 3+PE |
|---|---|
| Connector Design | M12 And DIN 43650 |
| Termination | Screw |
| IP Rating | IP65 |
| Housing Material | PA |
| Contacts | 2+PE |
|---|---|
| Connector Design | Female Connector |
| Termination | Screw Clamp |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Contact Material | CuSn (bronze) |
| Color | Blue |
|---|---|
| Gender | Male And Female |
| Insert Material | PPS, Max Temperature 260℃ |
| Mating Cycle | 500 |
| Certificate | CE RoHS ISO9001 |
| Application | Power |
|---|---|
| Pins | 12pin |
| Waterproof Rate | Ip67/68 |
| Rated Current | 16*8A/3*10A |
| Insert Material | PA66 |
| Pole Format | 3+PE/2+PE |
|---|---|
| DIN 43650 Type | DIN 43650 C |
| Termination | Screw Clamp |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Contact Material | CuSn (bronze) |
| Product Name | Solenoid Value Square Base |
|---|---|
| Type | DIN43650A Base |
| Grounding | Standard Grounding |
| Termination | Solder |
| Standard | DIN EN175301-830-A |
| Code | A B D Code |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Type | Panel Mount/Assembly/cable |
| Shape | Straight/Angle |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Poles | 3pins And 2+PE 3+PE |
|---|---|
| Connector Design | M12 And Solenoid Valve C |
| Termination | Threaded |
| IP Level | IP65 |
| Gender | Male |
| IP Degree | IP67 |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Size | M12 B Coding |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Numbe | M12 T Type |