| Cable Outer Diameter | 7-12mm |
|---|---|
| Rated Current(A) | 5A |
| Termination | Solder |
| Rated Voltage(AC.V) | 500V |
| Test Voltage(AC.V)1MIN | 1500V |
| Product Name | Rugged M12 Waterproof Connector For IIoT Machines And Equipment |
|---|---|
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Applications | Sensors, Actuators, Encoders, Motors, Industrial Cameras, Ships And Other Equipment, Factory Automation Process Control, Packaging Label Printing Equipment, Fieldbus: DeviceNet, CANopen, Profibus, Ethernet, Ship Electronics NMEA 2000, Rail Transit, Industr |
| Advantages | Speed, Reliability, And Ruggedness |
| Gender | Female / Male |
| Pin | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Code | A B D Code |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Connector Locking System | Screw(12pin Is Solder Type) |
| Position | 3 / 4 / 5 / 8 / 12 / 17 Position |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Gender | Male/Female |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Pin | 8P8C |
|---|---|
| Type | Molded Cable |
| Color | Black;Can Be Custom |
| Cable OD | 5.5mm~7.0mm |
| Cable Length | 20cm;30cm;custom |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Rated Current | 4A |
| Rated Voltage | 250V |
| Shape | 90 Degrees / Straight |
| Coding | A B D X Coding |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | A Code |
| Poles | 8pins |
| Wire Gouge | AWG24-AWG26 |
| Mating Cycle | >500times |
| Pins | 4p, 5P, 3P, 2P |
|---|---|
| Cable Material | PVC/PUR |
| IP Degree | IP67 / IP68 |
| Temperature Range | -25° ~ +80° |
| Wire Gouge | 24AWG/26AWG |
| Pins | 4p, 3P, 2P, 2pin 3pin 4pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 500/300V |
| Color | Black |
| Temperature Range | -40~+105℃ |
| Cable Diameter | ≤9mm |