| Connector Design | M8 Female Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0.25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Rated Current | 5A-13A |
|---|---|
| Max Temp | 260 Degreee |
| Poles | 2 3 4 5 6 7 9pin |
| Temperature Range | -40~+105 |
| Certification | CE, ROHs, Iso |
| Model Number | M8 Assembly PCB Panel Mount Connector |
|---|---|
| Application | Automotive, Sensor Or Automation |
| Product Name | M8 A Coding 3 4 5 6 8 Pin Male Assembly Connector |
| Contacts | 3,4pins Are Available |
| Shielding | Un-alaibable |
| Gender | Male Female |
|---|---|
| Type | DIN |
| Pins | 3 4 5 6 8 Pin |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Gender | Male Female |
|---|---|
| Type | DIN |
| Pins | 3 4 5 6 8 Pin |
| Rated Voltage | 250V |
| Rated Current | 4A |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Model Number | M5 Connector |
| Application | Automotive, Automotive,industrial,LED,electrical |
| Pins | 4p, 5P, 3P |
| Cable Material | PVC/PUR |
| Gender | Male Female |
|---|---|
| Pin Count | 3 4 5 6 8 |
| Coupling Material | Brass With Nickel Plated |
| Shielding | Unavailable |
| Contact Method | Screw |
| Contacts | 2+PE / 3+PE |
|---|---|
| Coding | Size A B C |
| Degree Of Protection | IP67 |
| EMC Compliance | Not Shielded |
| Gender | Female Connector |
| Pins | 3 4 5 8 12pin |
|---|---|
| Termination | Crimping Or Solder |
| Certificate | CE ROHS |
| Insert Material | PA66+GF20% |
| Mating Cycle | 500 |
| Contacts | 8Pins |
|---|---|
| Type | Square Panel Mount Connector |
| Wire Gauge | Max. 0,75 Mm2 |
| Rated Voltage | 60 V |
| Rated Impulse Voltage | 500V |