| Coded | A B C D X T S L M T Y Coded |
|---|---|
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Gender | Female / Male |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Shape | 90 Degree / 180 Degree |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Advantages | Speed, Reliability, And Ruggedness |
| Product Name | Rugged M12 Waterproof Connector For IIoT Machines And Equipment |
| Applications | Sensors, Actuators, Encoders, Motors, Industrial Cameras, Ships And Other Equipment, Factory Automation Process Control, Packaging Label Printing Equipment, Fieldbus: DeviceNet, CANopen, Profibus, Ethernet, Ship Electronics NMEA 2000, Rail Transit, Industr |
| Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
|---|---|
| Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Coding | A B D Coding |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Product Name | Waterproof M12 Circular Connector Cable |
|---|---|
| Color | Black Or OEM Color |
| Code | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Number Of Contacts | 2-17 Pin |
| Rated Voltage | 30-250V |
| Shape | Angle / Straight |
|---|---|
| Type | Shielded /Unshielded |
| Advantages | Speed, Reliability, And Ruggedness |
| Flexible | Connectors For On-site Assembly,extremely High Winding And Unwinding Strength |
| Applications | Sensors, Actuators, Encoders, Motors, Industrial Cameras, Ships And Other Equipment, Factory Automation Process Control, Packaging Label Printing Equipment, Fieldbus: DeviceNet, CANopen, Profibus, Ethernet, Ship Electronics NMEA 2000, Rail Transit, Industr |
| Pins | 4p, 5P, 12p, 3P, 8P, 2P |
|---|---|
| Code | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Connector Type | To M12 / D-sub / RJ45 / USB / MINI DIN / M8 / GX12 |
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5/6pin, 30V For 8/12/17pin |
| IP Rating | IP67 / IP68 |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Gender | Male And Female |
| Type | Panel Mount/Assembly/cable |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Application | Automotive, Industrial |
|---|---|
| Material | PVC Or TPU |
| Connector Type | M12 To Valve |
| Pins | 3 4 5 6 8 12pin |
| Temperature Range | -25°C ~ +80°C / -40°C ~ +125°C |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Connector Locking System | Screw Locking (12pin Is Solder Type) |
| Gender | Male/Female |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Type | Molding Connector |
|---|---|
| Gender | D-sub Male To M12 Female |
| Cable Jacket | PUR Or PVC |
| Contacts | 9pins And 4pins |
| Conductor Structure | 32x0.1 Mm |