| Contacts | 2/3/4/5/6/8/12/17pins |
|---|---|
| Code Type | A/B/C/D |
| Gender | Female/male |
| Cable Material | PVC/PUR |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Gender | Male |
|---|---|
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Certificate | CE IP68 ROHS |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Front Panel Mount |
| Poles | 4pins 8pins |
| Product Gender | Female |
| Mating Cycle | >500times |
| Connection Type | Connection Type Panel Mount/Screw Type/ Solder Type |
|---|---|
| Number Of Contacts | 3/4/5/6/8 Pin |
| Gender | Male/Female |
| Orientation | Straight/Angled |
| Termination | Soldering/PCB |
| Product Name | M12 D Code Molding Waterproof Cable |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Contacts | 3+PE |
|---|---|
| Connector Design | M12 To Valve Connector |
| Termination | Threaded |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Contact Material | CuSn |
| Product Name | M8 A Coding R/A Female To Female Waterproof Cable |
|---|---|
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3,4,5,6 Pins Are Available |
| Gender | Female |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Product Name | Rugged M12 Waterproof Connector For IIoT Machines And Equipment |
|---|---|
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Applications | Sensors, Actuators, Encoders, Motors, Industrial Cameras, Ships And Other Equipment, Factory Automation Process Control, Packaging Label Printing Equipment, Fieldbus: DeviceNet, CANopen, Profibus, Ethernet, Ship Electronics NMEA 2000, Rail Transit, Industr |
| Advantages | Speed, Reliability, And Ruggedness |
| Gender | Female / Male |
| M12 Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
|---|---|
| M12 Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| M12 Coding | A B D Coding |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Material Of D-SUB Connector | CuZn PA66 |
| Pin | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Code | A B D X Code |
| Rated Current | 2A For A X Code 8 Pin,4A For D Code 4 Pin |
| Rated Voltage | 30V For A X Code 8 Pin,250V For D Code 4 Pin |
| Type | Assembly/Panel Mount/Molded |