| Product Name | M12 8pin Molding Cable |
|---|---|
| Application | Sensor Or Automation |
| Coupling Nut/screw | Brass With Nickel Plated |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12pins |
| Connector Design | Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Contact Material | CuSn (bronze) |
| Contact Plating | Sn(tin) |
| Contact | Brass With Gold Plated |
|---|---|
| Sealing | Silica Gel |
| Voltage Rating | 60V |
| Contact Resistance | <10mΩ |
| Breakdown Voltage | 1.5KV/1minute |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Mating Endurance | ≥500 |
| Product Name | M12 Molding Sensor Connector |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Name | M12 90 Degree Panel Mount Connector |
|---|---|
| Connector Contacts | Brass With Gold Plated |
| Connector Insert | TPU/PA |
| Current | 1.5A |
| Shielding | Unavailable |
| Number Of Contacts | 2-5 |
|---|---|
| Cable Od | Max.5.5mm/7.5mm/10.0mm |
| Matreial | Plastic |
| Wire Specification | 24-14AWG |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Cable Od | Max.5.5mm/7.5mm/10.0mm |
|---|---|
| Wire Specification | 24-14AWG |
| Poles | 8pins |
| Plating | Tin Plating |
| Certifications | CE, RoHS |
| Package | Carton |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C To 105°C |
| Current | 2A-5A |
| Poles | 8pins |
| Matreial | Plastic |
| Connector Type | M5 Panel Mount Conenctor |
|---|---|
| Poles | 3P 4P |
| Oriental | Straight |
| Rated Current | 1A |
| Rated Voltage | 60V |