| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Gender | Male/Female |
| Type | Panel Mount/Assembly/cable |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 250V |
|---|---|
| Rated Current | 10A |
| Pin | 2 + PE;3 + PE |
| Size | SizeA,SizeB,SizeC |
| Tail | PG7/PG9 |
| Model Number | M5 |
|---|---|
| Pins | 4P |
| Gender | Female |
| Type | Cable Connector |
| Rated Current | 1A |
| Product Name | M12 To Solenoid Value Connector Cable |
|---|---|
| Application | Automotive, Sensor,Automotion |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Contacts | 2+PE |
|---|---|
| Connector Design | Female Connector |
| Termination | Screw Clamp |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Contact Material | CuSn (bronze) |
| Ambient Temperat | -20/- 40℃~+80℃ |
|---|---|
| Connector Contacts | Brass With Gold Plated |
| Connector Insert | TPU/PA |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
| Shielding | Unavailable |
| Coding | X |
|---|---|
| Function | Waterproof |
| Certificate | IP67 |
| Connector Locking | Fix Screw |
| Gender | Male |
| Number Of Contacts | 2.3.4.5.6.7.8.12.14.19.24pins |
|---|---|
| Connector Locking System | Screw |
| Termination | Solder |
| Cable Outlet | 4–6 Mm (PG 7)/6–8 Mm (PG 9) |
| Mechanical Operation | > 500 Mating Cycles |