| Rated Current | 4A |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
| Pin | 3pin,4pin.5pin,8pin,12pin,17pin |
| Code | A B D Xcoded |
| Connector Locking System | Solder |
| Connector Type | M5 Panel Mount Conenctor |
|---|---|
| Contacts | 3P |
| Gender | Female |
| Oriental | Straight |
| Rated Current | 1A |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | 7/8 Assembly |
| Application | Audio & Video |
| Rated Voltage | 300V |
| IP Degree | IP67 |
| Rated Temperature | -40°C ~ + 80°C |
|---|---|
| Wire Gauge | 0.14mm2(AWG 26) |
| Insulation Resistance | ≥100 MΩ |
| Contact Resistance | ≤6mΩ |
| Contacts Plating | Au(Gold) |
| Certificate | CE ROHS ISO9001 |
|---|---|
| Application | Automotive |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Product Category | Waterproof Cable Connector |
| Conductor Material | Customizable |
| Product Name | 8-pin Waterproof Molded Plug With Cable M12 Connector |
|---|---|
| Model Number | M12 8pin Waterproof Connector |
| Brand Name | Rigoal Connector(RG) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Type | DIN, M Series |
|---|---|
| Gender | Male Female |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
| Contact Way | Screw |
| IP Degree | IP67/IP68 |
| Keywords | Waterproof Connector |
|---|---|
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Operating Temperature | -30°C~+105°C |
| Description | D-SUB/ HD-SUB 8pin/9pin/15pin |
| Product Name | D-SUB/ HD-SUB |
| Shell Material | Metal / Plastic |
|---|---|
| Rated Voltage | 250V For 3/4 Pin, 60V For 5/6pin, 30V For 8/12/17pin |
| Connector Type | To M12 / D-sub / RJ45 Ethernet / USB / MINI DIN / M8 / GX12 |
| Application | Miniature Sensors / Industrial Camera / Electrical Bike |
| Code | A / B / C / D / K / L / X / S / T Code |
| Connector Design | Female Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |