| Model Number | M5 |
|---|---|
| Pins | 3P |
| Gender | Male |
| Type | Cable Connector |
| Rated Current | 1A |
| Protection Degree | IP67 |
|---|---|
| Over-molding | TPU |
| Reference Standard | IEC 61076-2-105 |
| Type | M5 Cable Connector |
| Contact Carrier | TPU+GF,Black |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Gender | Female And Male |
| Type | Metal;Plastic |
| Kind | Screw;Solder;PCB;With Wire |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
|---|---|
| Standard | CAT5e/CAT6a |
| Connector Locking System | Screw/Solder/PCB/Wire |
| Gender | Male / Female |
| Cable OD | 5.5mm~7.0mm |
| Place Of Origin | Guangdong, China, China |
|---|---|
| Brand Name | Rigoal Connector(RG) |
| Model Number | M5 Molding, M5 Connector |
| Type | Molding |
| Pins | 4p, 5P, 3P |
| Orientation | Straight |
|---|---|
| IP Rating | IP67 |
| Type | Automation, Sensor Connector |
| Ambient Temperatu | -25C ~ + 85°C |
| Standard | IEC 61076-2-105 |
| Shell Material | Copper/Zinc |
|---|---|
| Core Material | PA |
| Overmold Material | PVC/TPU |
| Terminal Material | Phosphor Copper |
| Mating Cycle | >500times |
| Gender | Male & Female |
|---|---|
| Wire Gauge | 24-20AWG |
| Temperature Range | -40℃~+105℃ |
| Connector Terminal | Phosphor Bronze |
| IP Rating | IP67 |
| Wire Specification | 24-14AWG |
|---|---|
| Certifications | CE, RoHS |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Insulation Resistance | ≥1000MΩ |
| Poles | 8pins |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Gender | Male And Female |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |