| Coding | A B D X Coding |
|---|---|
| Positions | 3 4 5 8 12 17 Positions |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Type | L20 Waterproof Connector |
|---|---|
| Connector Gender | Female |
| Contacts | 4pins |
| Material | Eco-friendly NYLON |
| Waterproof Level | IP67 |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Contact Pin | 3/4/5/6/8/12/17 Etc Pin |
| Current Rating | 4A |
| Model Number | M12 Molding Cable |
| Connector Locking System | Solder |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | A Code |
| Poles | 8pins |
| Wire Gouge | AWG24-AWG26 |
| Mating Cycle | >500times |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Pin | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Code | A B D X Code |
| Rated Current | 2A For A X Code 8 Pin,4A For D Code 4 Pin |
| Rated Voltage | 30V For A X Code 8 Pin,250V For D Code 4 Pin |
| Type | Assembly/Panel Mount/Molded |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
|---|---|
| Coded | A B D Coded |
| Gender | Female To Male |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Material Of Connector | CuZn,TPU Or PVC |
| Type | L20 Waterproof Connector |
|---|---|
| Gender | Female |
| Contacts | 3pins |
| Material | PA66+GF |
| IP Rating | IP68 |
| Current | 4A |
|---|---|
| Voltage | 250V |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Coded | A B D Coded |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Place Of Origin | Shenzhen , China |
|---|---|
| Model Number | M8 Panel Mount , Pcb |
| Application | Automotive |
| Certificate | CE ROHS |
| Rated Current | 3A 1A |