| Connector Design | Male Angled Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Connector Gender | Female Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Connector Design | M8 Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Lower Limit Temperature | -40 °C |
| Connector Design | Male Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Mating Cycle | 500times |
| Insert Material | PA66+%30GF |
| Teperature Range | -25℃---+85℃ |
| Connector Design | Female Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Series | M8 |
|---|---|
| Connector Type | Plastic Vertical |
| Number Of Conntacts | 3/4/5/6/8 Pin |
| Gender | Female/Male |
| Orientation | Straight/Angled |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Application | Sensor/Automotive |
| Gender | Male & Female |
| Color | Black, Metal |
| Product Name | M12 Molding Head Connector |
| Connector Type | M12 17 Pin Female |
|---|---|
| Usage | Automation |
| Color | Black |
| Rated Voltage | 60V |
| Warranty | 12 Months |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pins |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Connector Locking System | Solder Locking |
| Contact Resiatance | ≤5mΩ |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |