| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Shell Material | Zinc Alloy With Nikelplate |
| Mating Cycle | 500times |
| Insert Material | PA66+%30GF |
| Pin | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Code | A B D Code |
| Type | M5/M8/M9/M12/M16 |
| Rated Current | 1.5A For 12 17 Pin/2A For 4 5 8 Pin/4A For 3 4 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 17 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 Pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coded | A B D X Coded |
| Gender | Male/Female |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Certificate | CE/Rohs/REACH |
|---|---|
| Jacket Material | PVC/PUR |
| Mounting Type | Staight,90 Degree Right Angle Elbow |
| Wire Length | Customize |
| Conductor Material | Brass/Gold |
| Minimum /Maximu | Operating Temperature: -25°C +85°C |
|---|---|
| IP Rating | 60V |
| Termination Method | PCB |
| Current Rating | 3A |
| Packaging Details | m8 4pin female ip67 waterproof panel mount solder connector 1.Our packaging:each pcs in one PE bag, then put in a small carton. 2.According to customer request. |
| Pin | 2 3 4 5 6 7 8 12 14 16 19 24 Pins |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Connector Locking System | Solder Locking |
| Contact Resiatance | ≤5mΩ |
| Outlet | Suitable OD 4-8mm Cable |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M5 M8 M12 M16 |
| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Sensor Or |
| Product Name | M12 Molded Cable |
| Contact Way | Screw |
| Coding | A B D X Coding |
|---|---|
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
|---|---|
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
| Coding | A B D X Coding |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Gender | Female/Male |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Cable AWG | 26AWG-22AWG |
| Connector Locking System | Solder |
| Custom | Acceptable |