| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Sensor Or Automation |
|---|---|
| Product Name | M12 Molded Cable Connector |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contact Way | Screw |
| Insert Material | Pa66+gf20% |
| M12 Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Connector Locking System | Solder/Pcb/Wire |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Coded | A B D X Coded |
|---|---|
| Cores | 3 4 5 8 12 17 Cores |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Coded | A B C D X T S L M T Y Coded |
|---|---|
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
| Gender | Female / Male |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Shape | 90 Degree / 180 Degree |
| Contacts | 2/3/4/5/6/8/12/17pins |
|---|---|
| Code Type | A/B/C/D |
| Gender | Female/male |
| Cable Material | PVC/PUR |
| Degree Of Protection | IP67/IP68 |
| Series | M8 |
|---|---|
| Connector Type | Plastic Vertical |
| Number Of Conntacts | 3/4/5/6/8 Pin |
| Gender | Female/Male |
| Orientation | Straight/Angled |
| Gender | Male And Female |
|---|---|
| Connector Type | Male Female Plug |
| Code | A/B/D Coded |
| Contact Material | CuZn, TPU |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin, 60V For 3/4 Pin |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Gender | Female/Male |
| Number Of Cores | 3/4/5/8/12/17 Pin |
| Mounting Type | Soldering/PCB Termination |
| Locking Way | Front/Rear Fastened |
| Type | Adapter |
|---|---|
| Application | Sensor/Automotive |
| Gender | Male & Female |
| Color | Black, Metal |
| Product Name | M12 Molding Head Connector |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M5 M8 M12 M16 |
| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Sensor Or |
| Product Name | M12 Molded Cable |
| Contact Way | Screw |