| Model Number | M8 Assembly PCB Panel Mount Connector |
|---|---|
| Application | Automotive, Sensor Or Automation |
| Product Name | M8 A Coding 3 4 5 6 8 Pin Male Assembly Connector |
| Contacts | 3,4pins Are Available |
| Shielding | Un-alaibable |
| M12 Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Connector Locking System | Solder/Pcb/Wire |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Material Of Connector | CuZn,TPU |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D Coding |
| Gender | Male And Female |
| Rated Current | 1A For 12 Pin/2A For 8 Pin/4A For 3 4 5 17 Pin |
| Rated Voltage | 30V For 8 12 Pin/60V For 5 Pin/250V For 3 4 17 Pin |
| Model Number | M5 M8 M12 M16 M23 |
|---|---|
| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Se |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Contact Way | Screw |
| Insert Material | Pa66+gf20% |
| Connector Locking System | Solder Locking |
|---|---|
| Pin | 3pin,4pin.5pin,8pin,12pin,17pin |
| Degree Of Protection | IP68/IP67 |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Type | Single Plug;double Plugs |
| Pins | 3 4 5 8 12 17 Pins |
|---|---|
| Coded | A B D Coded |
| Gender | Female To Male |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Material Of Connector | CuZn,TPU Or PVC |
| Contacts | 3 4 5 8 12 17 Contacts |
|---|---|
| Coded | A B D X Coded |
| Kind | Screw;Solder;PCB;With Wire |
| Gender | Male And Female |
| Type | Front Lock;Rear Lock |
| Connector Gender | Female Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Wire Gauge (mm) | 0,25 Mm² |
| Wire Gauge (AWG) | 24 |
| Cable Outlet | 3,5 - 5,0 Mm |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Type | Waterproof Connector, Waterproof Connector |
| Application | Automation |
| Series | M12 |
| Coding | A,B,C,D,X |
| Gender | Male |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |