| Contact Pin | 3/4/5/6/8/12/17 Etc Pin |
|---|---|
| Current Rating | 50A Max |
| Connector Type | Screw |
| IP Rated | IP67 |
| Application | Industrial,Mobile Automation Equipment |
| Product Name | M12 Connector |
|---|---|
| Type | Panel Mount |
| Contacts | 3 4 5 6 8 12 17 Pin |
| Gender | Male |
| Mating Cycle | >500times |
| Contacts | 2.3.4.5.6.7.9pins |
|---|---|
| Connector Design | Weipu 17 Connector |
| Termination | Solder |
| Degree Of Protection | IP68 |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Model Number | M19 2 3 4 5 Pin Connector |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Color | Black Coating |
| Rated Current | 20A |
| Type | L |
| IP Degree | IP68 |
|---|---|
| Colour | Golden |
| Ambient Temperature | 20/- 40℃~+80℃ |
| Pins | 4p, 5P, 3P, 8P |
| Insulation Resistance | ≥ 100M Ω |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Contact Pin | 3 Pin |
| Standard | IEC61076-2-101 |
| Model Number | M12 Panel Mount |
| Connector Type | Screw |
| Color | Blue |
|---|---|
| Gender | Male And Female |
| Insert Material | PPS, Max Temperature 260℃ |
| Mating Cycle | 500 |
| Certificate | CE RoHS ISO9001 |
| Contacts | 3 Poles |
|---|---|
| Connector Design | Weipu 17 Connector |
| Termination | Solder |
| Contact Material | Brass With Gold Plating |
| Connector Gender | Female |
| Termination | Solder |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Coupling Material | Brass With Nickel Plated |
| Application | Factory Automation And Process Control |
|---|---|
| Product Name | M8 Panel Mount Connector |
| Termination | Soldering |
| Rated Voltage | 60V |
| Coupling Nut/screw | Brass,nickel-plated,CNC |