| Contacts | 3pins, 4pins, 5pins, 8 Pins,12pins Are Available |
|---|---|
| Function | Waterproof |
| Certificate | IP67 |
| Wire Insulation | PVC |
| Gender | Male |
| Temperature Range | 20℃~+80℃ |
|---|---|
| Insert Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Contact Gold Plating Contact |
| Rated Current | 4A/2A/1.5A |
| Cable Diameter | ≤4mm~≤8.0mm |
| Temperature Range | 20℃~+80℃ |
|---|---|
| Insert Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Contact Gold Plating Contact |
| Rated Current | 4A/2A/1.5A |
| Cable Diameter | ≤4mm~≤8.0mm |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Insert Material | TPU+GF |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Number Of Pole | 3/4/5/8/12/17pins |
| Degree Of Protect | IP67/IP68 |
| Product Name | M8 3PIN Board Rear Mounted Flange Waterproof Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Connector Type | RJ45 To M12 |
|---|---|
| Product Gender | Male To Male |
| Current Rating | 1.5A |
| Voltage Rating | 30V Ac, 42V Dc |
| Degree Of Protection | IP68 |
| Minimum /Maximu | -25°C +85°C |
|---|---|
| Pins | 16p, 4p, 5P, 12p, 1P, 7P, 9P, 3P, 2P |
| Core Material | PA66 |
| Voltage Rating | 60V |
| Metal Material | Copper |
| Number Pin | 3pin/4pin/5pin/8pin/12pin/17pin |
|---|---|
| Coded | A/B/C/D/X/T/S/L/K/M/Y Coded |
| Type | Molded/Panel Mount/Assembly/Cap |
| Cable Material | PVC/PUR Or Custom |
| Contact Way | Screw/Solder/PCB/With Pigtail |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M5 M8 M12 M16 |
| Application | Aviation / Sensor/Electrical Equipment/Industrial Etc.., Sensor Or |
| Product Name | M12 Molded Cable |
| Contact Way | Screw |
| Pin | 3 4 5 8 12 17 Pin |
|---|---|
| Coding | A B D X Coding |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Connector Locking System | Screw Locking |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |