| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Application | Automotive |
| Pins | 8P8C |
| Ambient Temperature | -20°c~+80°c |
| Connector Contacts | Phosphor Bronze With Gold Plated |
| Rated Current | 5A/6A/7A |
|---|---|
| Product Category | M16 Circular Connector |
| Temperature Range | -25℃~85 ℃ |
| Standard | IEC 61076-2-101 |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Contact Resistance | ≤5mΩ |
|---|---|
| Standard | IEC 61076-2-101 |
| Contact Plating | Au(gold Plating) |
| Application | Audio & Video |
| Protection Level | IP67/IP68 Waterproof |
| Waterproof Grade | IP67/IP68 |
|---|---|
| Standard | CAT5e/CAT6a |
| Connection Mode | Screw/Solder/PCB/Wire |
| Material Of Connector | CuZn PA66 |
| Gender | Male / Female |
| Waterproof | Ip67/ip68 |
|---|---|
| Connector Type | RJ45 |
| Voltage Rating | 500V |
| Temperature Rating | -40-105℃ |
| Waterproof Rating | IP68 |
| Application | Power, LED, Electrical Equipment |
|---|---|
| Assemble Style | Front Panel Mounted |
| Max. Cable OD | 10mm |
| Working Temperature | -45 ℃~+105℃ |
| Type | RJ45 |