| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Model Number | M12X-8P |
| Application | Power |
| Pins | 8P |
| Waterproof Rate | IP67 |
| Minimum /Maximu | -25°C +85°C |
|---|---|
| Pins | 16p, 4p, 5P, 12p, 1P, 7P, 9P, 3P, 2P |
| Core Material | PA66 |
| Voltage Rating | 60V |
| Metal Material | Copper |
| Pins | 3 4 5 8 12pin |
|---|---|
| Termination | Crimping Or Solder |
| Certificate | CE ROHS |
| Insert Material | PA66+GF20% |
| Mating Cycle | 500 |
| Pins | 3 4 5 8 12pin |
|---|---|
| Termination | Crimping Or Solder |
| Certificate | CE ROHS |
| Insert Material | PA66+GF20% |
| Mating Cycle | 500 |
| Pin | 6 / 7 / 9 / 12 / 17 / 19 Pin |
|---|---|
| Insulation Resistance | ≥100 MΩ |
| Direction | Straight / Angled |
| Certificate | CE ROHS ISO9001 |
| Gender | Male Female |
| Gender | Male Female |
|---|---|
| Type | DIN, M Series |
| Coupling Nut | Brass With Nickel Plated |
| Contacts | M8 3 4 5 6 8 Pin Connector |
| Contact Way | Screw |
| Gender | Female, Male |
|---|---|
| Contact Material | Golden Plating |
| Rated Voltage | 30V For 5/6/8 Pin, 60V For 3/4 Pin |
| Rated Current | 1.5A/2A/3A/4A |
| Temperature Range | -25°C ~ +85°C |
| Contacts | 3 4 5 8 12 17 Contacts |
|---|---|
| Coded | A B D X Coded |
| Kind | Screw;Solder;PCB;With Wire |
| Gender | Male And Female |
| Type | Front Lock;Rear Lock |
| Product Name | M8 3PIN Board Rear Mounted Flange Waterproof Connector |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Insert Material | TPU+GF |
| Contact Material | Brass With Gold Plated |
| Overmold Material | Transparent TPU |
| Temperature Range | 20℃~+80℃ |
|---|---|
| Insert Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Contact Gold Plating Contact |
| Rated Current | 4A/2A/1.5A |
| Cable Diameter | ≤4mm~≤8.0mm |